AKTUALNOŚCI

Jak chronić skórę przed smogiem?

Czujecie ten zapach w powietrzu? Tak, to prawdopodobnie wysokie stężenie pyłu, typowe dla wielu polskich miast w trakcie trwania sezonu grzewczego. Biorąc pod uwagę nagłośnienie sprawy w mediach w ostatnich latach, szkodliwy wpływ smogu na nasze zdrowie zapewne wszystkim jest znany. Niestety, nie tylko płuca są na niego narażone. Zanieczyszczone powietrze ma także zgubny wpływ na naszą skórę.

Koktajl zanieczyszczeń

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest ten smog. Jakie substancje składają się na tę niezwykle szkodliwą dla człowieka mieszankę? Przede wszystkim, pyły niskocząsteczkowe:

PM10 - przenikający do górnych dróg oddechowych oraz płuc.
PM2,5 - drobniejszy, składający się często z substancji toksycznych. Jest bardziej niebezpieczny, ponieważ jego cząsteczki mogą przenikać aż do pęcherzyków płucnych, a stamtąd nawet do krwi.

Poza tym, w smogu znajdują się także wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWE), w tym benzopiren, tlenki azotu, tlenki siarki, tlenek węgla, a nawet metale ciężkie (ołów, kadm, rtęć). Wszystko to ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie, powodując różne choroby oraz zwiększając ryzyko zachorowania na raka płuc. Obrywa się także naszej skórze.

dymiący człowiek

Wolne rodniki w natarciu

U podstaw destrukcyjnego wpływu smogu na skórę leży zjawisko stresu oksydacyjnego. Powodują go wolne rodniki, które powstają m. in. pod wpływem zanieczyszczeń powietrza, a ich szkodliwe działanie polega na uszkadzaniu błon komórkowych, niszczenie elastyny i kolagenu, jak również przyspieszaniu procesu powstawania zmarszczek.

Jesienno-zimowa aura tylko pogłębia ten problem. Dlaczego? Otóż osłabiona, odwodniona i przesuszona o tej porze roku skóra słabiej broni się przed zanieczyszczeniami, które łatwiej przenikają w głąb.

Szkodliwe działanie smogu może skutkować różnymi objawami, jak:
  • szorstkość - w wyniku osadzających się na jej powierzchni cząsteczek zanieczyszczeń, skóra ma problemy z oddychaniem,
  • przesuszenie - efekt obecności pyłu,
  • podrażnienie - uszkodzenie bariery ochronnej skutkuje nadwrażliwością na czynniki zewnętrzne,
  • pojawienie się plam - w wyniku działania dwutlenku azotu.

Jak się bronić przed smogiem?

Codzienna pielęgnacja skóry powinna uwzględniać kosmetyki zawierające odpowiednie substancje, tak by przeciwstawić się szkodliwemu wpływowi smogu. Wśród nich możemy wymienić przede wszystkim antyoksydanty, jak witamina C, E czy kwas ferulowy, koenzym Q10, beta-karoten. Ważne jest także nawilżenie skóry, dlatego warto stosować kosmetyki zawierające kwas hialuronowy. Wśród naszych sprzymierzeńców wymienić można również witaminę B, która przywraca naturalną barierę ochronną.

Pomożemy sobie także starając się nie wychodzić z domu w godzinach szczytu, gdy poziom zanieczyszczeń jest zwykle najwyższy. Rozsądniejszym pomysłem będzie przebywanie na zewnątrz rano, najlepiej w miejscach, gdzie powietrze ma nieco lepszą jakość, np. w lasach czy nad jeziorem.