AKTUALNOŚCI

Siarka – niezbędna dla organizmu, ważna dla urody

Siarka pełni wiele niezwykle ważnych funkcji w ludzkim organizmie, a przy tym nie bez powodu nazywana jest "pierwiastkiem piękności" - wpływa bowiem na kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Na czym polegają jej cenne właściwości?

Rola siarki w organizmie

Siarka kojarzy nam się głównie z charakterystycznym zapachem (który w rzeczywistości pojawia się dopiero gdy powstaje dwutlenek siarki), tymczasem okazuje się, że to niezwykle ważny dla funkcjonowania ludzkiego organizmu pierwiastek. Znajduje się w wielu istotnych związkach, jest składnikiem białek, kwasów (np. glutaminowego, który odpowiada za funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego) czy hormonów (np. regulującej poziom cukru we krwi insuliny).

siarka
Siarka pełni funkcje detoksykacyjne w naszym organizmie (oczyszcza wątrobę z toksyn), ma wpływ na układ krwionośny oraz wzmacnia układ odpornościowy.

Pierwiastek piękności

Jak widać, organizm ludzki nie mógłby właściwie funkcjonować bez udziału siarki. Podobnie jednak ma się sprawa z naszą urodą - siarka wpływa na kondycję naszej skóry, włosów oraz paznokci, przez co nazywa się ją "pierwiastkiem piękności".

Przede wszystkim jest głównym składnikiem keratyny - białka będącego budulcem włosów, skóry i paznokci. Siarka to także składnik kolagenu, ma więc wpływ na jędrność oraz elastyczność skóry.

paznokcie
Siarkę wykorzystuje się w leczeniu takich przypadłości, jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, zakażenia na tle grzybicznym czy pasożytniczym, trądzik różowaty.

Co za dużo, to nie szkodzi

Dobre wieści są takie, że siarki praktycznie nie możemy przedawkować - jej nadmiar jest bowiem wydalany wraz z moczem. Z drugiej jednak strony, niedobór siarki może odcisnąć swoje piętno na wielu płaszczyznach.

Jako że siarka odpowiada m.in. za regulowanie poziomu hormonów w organizmie, jej niedobór może prowadzić np. do wahań nastrojów. Cierpi także nasza skóra, która staje się wtedy zwiotczała i pojawiają się na niej zmarszczki. Niedobór siarki objawić się może także wypadaniem włosów oraz łamliwością paznokci.

siarka w pożywieniu

Siarka w pożywieniu

W jaki sposób możemy dostarczyć organizmowi siarki? Przede wszystkim spożywając wysokobiałkowe produkty pochodzenia zwierzęcego, jak mięso, podroby, ryby, jaja, mleko. W mniejszych ilościach znajdziemy ją także w warzywach, np. w kapuście, kalafiorze, czosnku, chrzanie, cebuli, brokułach, grochu, fasoli, sałacie, szparagach czy selerze.